Як зробити бізнес на вирощуванні розсади для продажу

Розсада – це важливий ресурс для власників теплиць, оскільки вона дозволяє суттєво заощадити час за рахунок скорочення термінів до збирання врожаю. А час, як відомо, – це гроші. Вирощування розсади - це безприбуткове виробництво, де не виникає проблем із залишками нереалізованої продукції. Швидка масштабованість – це ще один плюс у цьому бізнесі. А все завдяки широкому ринку збуту, де можна знайти клієнта на будь-який гаманець: від приватних городників та дачників до власників великих теплиць та фермерських господарств.

З чого почати вирощування розсади?

Урожай розсади.

Вирощуючи ранні культури (розсаду томатів, капусти, перцю, кабачків, полуниці, дині, огірків та ін.), можна отримати непоганий дохід від їхньої реалізації. При цьому особливих умінь та коштів не знадобиться. Важливо мати ділянку землі, мати працьовитість і озброїтися спеціалізованою літературою. Звісно, ​​з боку затятих «городників» може спостерігатися конкуренція. Однак за допомогою наведених у статті рекомендацій та нестандартних методів опонентів легко вдасться обійти.

Вирощування розсади з насіння в домашніх умовах

Сходи паростків.

Експерти сходяться на думці, що запорука успіху – правильний вибір насіння. Найкраще підходять сортові зразки (районовані поступаються гібридним) ранніх культур. Вони відповідають заявленим виробником параметрам, у своїй дають високу врожайність згодом. Купувати насіння необхідно заздалегідь (коли не буде ажіотажу навколо певних сортів), бажано оптом. Щоб бути впевненим як товар, при цьому заощадити, варто віддати перевагу перевіреним продавцям (інститутам насінництва, селекційним станціям, оптовикам на спеціалізованих ярмарках).

Розсаду висаджувати доведеться в теплиці або опалювальному приміщенні. Поширені такі способи посіву насіння:

 1. В ящики, встановлені на стелажах (густо без пікірування).
 2. В одноразових стаканчиках (під кожну рослину без пікірування).
 3. У ґрунт (негусто без пікірування).

Перші два способи дозволяють вирощувати рослини до певного етапу навіть у власному будинку на підвіконні або на балконі (з подальшою пересадкою та пікіруванням), що економить кошти на опаленні парника.

Після досягнення розсадою товарного вигляду, її рясно поливають. Це необхідно, щоб витягти кущики цілими. Їх встановлюють вертикально у підготовлені для перенесення ящики (частково із землею), після чого відвозять на продаж.

Вирощування розсади у пластикових пляшках на туалетному папері

Корнева система.

Безземельний спосіб вирощування розсади на туалетному папері дає відмінний урожай при використанні нескладної технології. Його переваги в універсальності, економічності та простоті. Вирощування проводиться за певною схемою:

 1. У 1 л води розчиняється 30 г солі, після чого в ній замочується насіння (1 упаковка). Неякісні спливуть нагору, решта вважаються придатними для посіву.
 2. Просушені на папері зразки викладають у пластикову пляшку, розрізану навпіл по довжині. Дно попередньо застеляється туалетним папером у кілька шарів і збризкується водою.
 3. Після цього пляшку загортають у пакет і залишають на сонячному боці. Парниковий ефект забезпечить зростання насіння.

Переваги вирощування розсади в туалетному папері очевидні:

 1. Простота технології вирощування.
 2. Такій розсаді не страшна хвороба «чорна ніжка».
 3. Холостійкі рослини можна висаджувати в ґрунт вже після появи перших листочків.
 4. Багато культур краще приживаються завдяки цьому способу.

Варто відзначити важливий недолік вирощування розсади в туалетному папері. Теплолюбні рослини перед висадкою в ґрунт повинні рости в горщиках із землею, щоб звикнути до землі. Цей проміжний етап суттєво ускладнює процес. Крім того, ефективність цього методу вимагає багато сонячного світла. Інакше стовбури сильно витягатимуться, через що коренева система слабо розвиватиметься.

Умови вирощування в горщиках

Виростити якісну розсаду допоможуть рекомендації фахівців:

 1. Земля має бути дерновою, а не городною. Її можна купити або взяти на лісових узліссях, «безгоспних» полях. Збирається дерн навесні, влітку рясно поливається і витримується під плівкою (щоб перепріл), восени дезінфікується (методом пропарювання на вогні в металевому піддоні), після чого просівається.
 2. Навіть у теплиці розсаду слід висаджувати на тимчасових полицях за метр над землею. Таким чином, температурний режим буде витриманий найбільш підходящим.
 3. Втрата зовнішнього вигляду розсадою регулюється зниженням на 10-12 градусів З температури в теплиці.
 4. При пікіруванні зростання рослини сповільнюється на 10 днів, тому посів ранніх культур доцільно розпочинати раніше на кілька тижнів.
Перший сход.

Необхідно також забезпечити додаткове освітлення. Досвічування рослин спеціально призначеними для цього лампами творить чудеса за рахунок випромінювання придатного для паростків світла.

Лампи для вирощування розсади в домашніх умовах:

 • люмінесцентні лампи (мають повний спектр; підключаються на висоті 15-20 см над розсадою);
 • натрієві високого тиску (підходять для пізніх етапів; можуть сприяти витягуванню рослини; потребують спеціального підключення);
 • світлодіодні (не перегрівають ґрунт, зберігаючи його зволоженість; оптимальне рішення для розсади; на ранніх стадіях перевагу віддають синьому спектру, на пізніх – червоно-оранжевому; споживають мало енергії).

Досвічування особливо необхідне у похмурі дні, а також для приміщень, вікна яких виходять на північ. Важливо дотримуватися режиму «день/ніч».

Продаж розсади та прибутковість бізнесу

Асортимент.

Заробітки від цього виду діяльності досить високі, якщо вдається продати товар. Хороший дохід у цьому бізнесі забезпечує висока рентабельність. Адже собівартість насіння та догляду за ними низька. Прибуток обчислюється з урахуванням вартості розсади над ринком та обсягів торгівлі. Має значення та рівень конкуренції.

Як правило, городники висаджують не менше 5 тис. кущів рослин різних видів, включаючи ранні та пізні сорти. За 1 паросток 60-денної розсади помідор торік платили від 0,2 $. На 1 м2 у теплиці вдається виростити до 100 саджанців. Якщо задіяти парник площею 100 м2, то можна розраховувати на прибуток до 2000$.

Активного продажу розсади варто очікувати на травневі свята. Це пов'язано з тривалими вихідними у зазначений період, на яких багато мешканців, які мають присадибні/дачні ділянки, знаходять час для посадки.

Загалом торгувати вирощеними культурами можна розпочинати в середині квітня і продовжувати аж до кінця травня.

Торгівцям важливо встигнути виростити до цього періоду життєздатні рослини, вгадавши з термінами посіву приготовленого насіння. Середній термін вирощування розсади – 1,5-2 місяці, хоча умови регіону можуть «диктувати свої умови». Зазвичай на початку березня посадка стартує у південних областях, через два тижні – у північних.

До процесу продажу має сенс розрекламувати товар, адже він є швидкопсувним. Можна замовити оголошення на місцевому радіо або подати оголошення до газети. Підійде і роздача інформаційних буклетів поблизу магазинів, пошти, банківських відділень. На овочевих ринках також можна продавати. Не варто забувати про колег, друзів та знайомих. Зроблені фотографії вашої продукції збільшать шанси успіху. Ціну краще встановлювати середньоринкову, а при закупівлі клієнтом оптової партії товару трохи скинути ціну. Так ви можете зібрати базу клієнтів на наступний сезон.

ua ru