Розведення раків у домашніх умовах з малим вкладом грошей

Шлях від маленької ферми для вирощування раків до великого комбінату рибного господарства за мінімальних вкладень. Ідея бізнесу з вирощування ракоподібних, безхребетних тварин у типі членистоногих, такі як раки, краби, креветки лангусти та омари власними силами, цілком доступна для домашніх умов. Розглянемо способи організації діяльності та необхідні ресурси. Як швидко окупляться вкладення? Виберемо найкращі породи для успішного старту ферми, де розлучаються раки в домашніх умовах.

Конкурентні переваги розведення раків для малого бізнесу

Раки на ринку.

Розведення раків у домашніх умовах приносить стабільний дохід, який забезпечений стабільним попитом. Конкуренція у цьому бізнесі – слабка. Великі рибгоспи не хочуть займатися ракоподібними впритул, тому що на початковому етапі окупність не дає бажаного прибутку при великих обсягах інвестицій. Реалізувати великі партії за короткий термін досить складно: найніжніше ракове м'ясо – недешевий продукт, який можна запропонувати обмеженому колу клієнтів.

Розглянемо два способи організації бізнесу на раках. Перший умовно назвемо "домашнім виробництвом". Другий метод передбачає розведення в умовах, наближених до природних.

Розведення раків в УЗВ

Раки в УЗВ.

Суть бізнес-ідеї щодо розведення в УЗВ (Установка Замкнутого Водопостачання): технологія розведення раків у закритому приміщенні .

Умови для утримання ракоподібних в УЗВ:


  1. Наявність приміщення або окремої будівлі, де в зимову пору року температура повітря не опускатиметься нижче -1°С (але краще – не нижче +15°С; у першому випадку раки залишаться живими, у другому – продовжать зростати і набирати вагу ).
  2. Мінімум три ємності великого об'єму з безпечного матеріалу (метал не підійде, беремо пластик або оргскло); на дно насипаються камені, пісок і глина (шар повинен бути достатнім для копання нір). Поліпропіленові басейни для УЗВ коштуватимуть 400$/шт.
  3. Очисні фільтри (ферма з розведення раків 24 години на добу повинна бути забезпечена чистою водою, а при частій ручній зміні води клешнеподібні погано ростуть і розмножуються, а маленькі рачки можуть взагалі загинути).
  4. Пристосування для лову та перевезення ракоподібних.
  5. Оксигенератор з оксиметром 1500$.
  6. Корма за 300$ вистачає на півроку.

Навіщо потрібно кілька ємностей?

У штучних умовах щільність посадки особин надто велика. Природно, великі та сильні раки з'їдатимуть дрібних. Щоб цього не відбувалося, після появи нового потомства дорослих особин відсаджуємо окремо. НЕ МАЛЕНЬКИХ, А ВЕЛИКИХ. Дорослі особини швидше адаптуються до нових умов. Малята ж можуть загинути.

Чим годувати? Підійдуть шматочки овочів, м'яса, деякі каші. Є й спеціальні корми для ракових.

Який вид розводити? Річковим ракам потрібно надто багато часу, щоб набути товарного вигляду. Оптимальний варіант для домашньої ферми – блакитні раки. Купуємо їх у спеціалізованому рибгоспі.

З якої кількості особин починати вирощування раків у домашніх умовах? Все залежить від розмірів приміщення, обсягів та кількості акваріумів. Співвідношення самців до самок - 1:3. Починати краще з невеликої кількості особин. Поспостерігати, набратися досвіду – потім розширювати бізнес. У ємність на 300 л можна підсадити, наприклад, 80 особин.

Розведення раків на дачі

Раки в ставку.

Суть ідеї: розведення раків у ставку та інших природних водоймах.

Умови для утримання в ставку:

  • власне озеро, зроблене самостійно або взяте в оренду (його потрібно почистити, звільнити від риб-хижаків, підготувати дно);
  • водоєм доведеться розділити на три частини міцною сіткою або побудувати окремо басейн-розплідник (в одній частині рачки народжуються, у другій – підростають, у третій – набирають передпродажну вагу);
  • доведеться придумати, як забезпечити зміну води в озері; це можуть бути зливна та підвідна труби; якщо поряд протікає річка, можна поставити потужний насос;
  • щільність посадки особин – 5-7 на квадратний метр (на практиці ці показники перевищуються, але на самому початку своєї діяльності краще дотриматись природної вимоги).

Вирощувати краще починати з порід, що швидко ростуть, спеціально виведених для штучних водойм. Потім можна підсадити і річкових.

Для набору товарної ваги раковим необхідно в середньому не менше трьох років (за ідеальних умов проживання). Не вірте, коли кажуть: навесні підсадив – восени виловив та продав. Бізнес цей окупається лише за час. Якби раки швидко росли, вони стояли б копійки.

Раки кращих порід на розплід

Кубинський блакитний рак.

У цьому бізнесі успіх багато в чому залежить від правильного вибору породи ракових самок, особливо на початкових етапах. Найцікавіші з них:

"Кубинський блакитний" - штучно виведена порода раку, що швидко зростає, яка досягає дорослої ваги менш ніж за рік. Кубинський блакитний не вибагливий у раціоні. Добре розмножується в піщаних водоймах із твердою водою.

"Австралійський" - найпопулярніша порода в оптовиків та ресторанів. Вимагає шикарних та теплих умов для утримання. На одну особину потрібно 20 літрів води. Але Австралійський рак дуже добре пристосований до басейну.

"Довго пали європейський" - швидкозростаюча і дуже плідна порода. Побутсро розмножується як у штучних так і природних водоймах.

"Мармуровий рак" - Крупнорозмірна одностатева порода. Розмножується партеногенезовим способом (жіночі клітини розвиваються без запліднення). Але для утримання даної породи буде потрібна температура води +28 градусів.

"Червоний болотний рак" - невеликих розмірів, але чудово пристосований вид на всіх континентах, крім Австралії. Не вибагливий до змісту, а мінімальний рівень води для утримання становить лише 15см.

Раки на розплід продають рибні, фермерські господарства на вагу і навіть штучно в середньому 5$ за самку. Також на замовлення пропонують маткові стада (300-500 особин по 3 $ / шт.). Вартість самок найдорожчих порід може досягати 100 $. Також раків можна безкоштовно відловити у природних водоймах, але вони зростатимуть до 4-5 років.

Що потрібно ракам?

Рак під водою.

Щоб успішно вирощувати ракоподібних, необхідно враховувати їх природні умови проживання, розмноження та зростання. Визначимо основні моменти:


  1. Раки люблять водойми з малозаїленим щільним дном (піщаним, глиняним), де є вапняні породи. Обов'язковою умовою є наявність коренів, корчів, повалених дерев, каменів, куди можна сховатися від хижаків.
  2. Дуже чутливі ракоподібні до якості води. Недаремно їх вважають індикаторами чистоти водойми. Не будуть вони жити і розмножуватися там, де є відходи від промислових виробництв, хімікати, де велика замуленість, заваленість.
  3. Вода має бути багата на кисень (5-7 мг/л) і водень (7-9 мг/л). Дорослі особини чудово почуваються при температурі від +18 до +21 градусів. Маленьким рачкам потрібно більше тепла – 21-24 градуси плюсової температури.
  4. Спарюються раки щороку. Час залежить від регіону. Як правило, це кінець жовтня – листопад чи кінець лютого – березень. Один самець може запліднити до трьох самок. Вона відкладає від 110 до 480 ікринок. Виживають, звісно, ​​не всі. Від однієї самочки на рік виходить до 30 рачків.
  5. Харчуються раки як рослинною, так і тваринною їжею. Це можуть бути личинки комарів, черв'ячки, дрібні, «сміттєві» рибки або слабкі особини середніх за розміром риб та водорості. Раки не полюють. Вони хапають те, що знаходиться поряд. Тримають видобуток клешнями та відкушують по шматочку. Об'єм їжі – 2% від власної ваги. Існує спеціальний комбікорм для раків, але вони не вибагливі у їжі. Раків можна підгодовувати звичайною кашею.
  6. Риби-хижаки, водоплавні птахи, видри, ондатри полюють на всі види сімейства ракоподібних.
  7. Найбільшу небезпеку наражають ракові особини, які полиняли. Відсутність панцира робить їх уразливими. Тому в цей період рак намагається сховатися глибше. І виходить тільки в крайніх випадках, коли настав час поїсти. Але линяння обов'язкова. У цей час ракові зростають.
  8. Якщо їжі недостатньо, ракоподібні поїдають одна одну. Сильні з'їдають слабких.
  9. У природній природі раки взимку не впадають у сплячку. Вони глибше зариваються, продовжують харчуватися в колишньому режимі.

Якщо умови придатні (хороша водойма, вистачає їжі, тепло, ніхто не полювати), то «їстівного» виду рак сягає трьох років. Ця обставина і зупиняє багатьох бізнесменів. Але існують породи швидкорослі породи раків, які досягають дорослих розмірів за період до 1-го року, такі як "Кубинський блакитний". Крім того, у спеціалізованих магазинах можна придбати одно-дворічних рачків на розплід.

Шляхи реалізації

Варений червоний рак.

Найскладніше у раковому бізнесі – виростити цього самого раку. Реалізувати його легко. Наприклад, можна здати готову продукцію оптовому покупцю, щоб не загортатися з транспортуванням, зберіганням і санітарними документами. Навіть за низьких оптових цін реалізації рентабельність буде міцно утримуватися на рівні вище 100%. Клієнти на цей товар завжди будуть. Пропонуйте клешнеподібну живу вагу.

  • продуктових магазинів;
  • ресторанам, кафе;
  • пивним барам, точкам;
  • окремим фізичним особам.

Роздрібна вартість живою вагою становить 10 $/кг. (Це приблизно 5-7шт маленьких розмірів). Вирощену продукцію легко варити та продавати вже у готовому вигляді. Популярність такої закуски перевищує навіть популярність риби та піци.

ua ru