Вирощування багаторічної лаванди як бізнес в 10000 $ на рік

Лаванда – це популярна рослина не лише у регіонах Франції. Експорт насіння цих квітів до інших країн приносить фермерам високий прибуток. Постачання «фіолетового золота» з Франції, з країн Східної Європи, таких як Болгарія та Азія, Китай останнім часом істотно знизилися. Тому наші фермери хлібороби стали все частіше звертати увагу на цю багаторічну та прибуткову культуру. Чим так цінується багаторічна Лаванда та яка її врожайність із одного гектара?

Ключові фактори зростання попиту на фіолетове золото

Лавандове поле.

Лаванда прийшла до Європи ще з давнього Риму, але сьогодні ринок ще набираєте обертів. Адже лаванду все частіше використовують як альтернативу для різних хімічних добавок та компонентів, а попит на екологічно чисті продукти на сучасних ринках особливо зростає. Наприклад, сьогодні натуральну олію лаванди додають як ароматизатор у пральні порошки, засоби для миття посуду та прибирання будинку.

Лаванда використовується в різних галузях промисловості: фармацевтичній, харчовій, косметичній та інших. Саме тому рентабельність такого бізнесу буде дуже високою (до 8 тис. євро за 1 га). До того ж важливо відзначити, що лаванда – це багаторічна рослина. 1 раз посіяв і заробляй по 10 000 $ на рік з 1-го гектара. Важливо правильно скласти бізнес-план і спланувати витрати, щоб швидко окупити цю бізнес-ідею.

Вирощування лаванди та догляд у відкритому грунті

Перший врожай.

Починати бізнес слід із підбору ділянки. У вирощуванні лаванди, зазвичай, зацікавлені як власники великих земельних угідь, і фермери, які мають невеликими ділянками. Для пробного вирощування лаванди достатньо 0,5-1 га землі.

Лаванда не вимоглива до якості ґрунту і може рости на будь-якому ґрунті. Висаджування лаванди проходить восени або навесні. Рекомендується висаджувати живці все-таки восени, тому що за зиму ті встигнуть добре вкоренитися і зміцнитися, тому врожай виходить багатим. Для весняної висадки найкраще підходить березень, але можна розпочати роботи і наприкінці лютого, якщо зима була досить теплою.

Виконувати висадку можна вручну або механічним способом. Команда з 4-5 осіб може засадити 1 га землі за 7-10 днів, спеціальне обладнання впоратися з цим завданням за 2 дні. Важливо правильно сформувати грядки, продумати ширину з-поміж них. Вона має бути великою, якщо ви збираєтеся збирати врожай машинним способом, щоб між грядками вільно проїжджало обладнання, не пошкоджуючи рослини.

Лаванда – невибаглива у догляді рослина, яка здатна витримувати температуру від -20 до +40 градусів. Вона добре переносить спеку, а щоденний полив вимагають лише молоді рослини. Для отримання більших урожаїв бажано забезпечити полям з розсадою якісне зрошення. Можна висаджувати рослини неподалік водоймища, щоб організувати краплинне зрошення було простіше і дешевше. Але варто врахувати і той нюанс, що лаванда легко підгниває при підвищеній волозі, тому поля для висадки повинні бути на такій відстані від водойм, щоб не було ризику їх підтоплення.

Цвітіння лаванди відбувається влітку, але вже у квітні-травні ви помітите перші ознаки того, що рослина закріпилася в землі. Шкідників, які можуть зіпсувати вам урожай лаванди, немає, оскільки комахи та грибки не знищують лаванду, адже їх відлякує її ефірний аромат. Але з бур'янами в перші роки вирощування боротися доведеться. Обробляти хімічними речовинами поля заборонено, якщо ви плануєте організувати збут у косметичну чи харчову промисловість, тому 5-6 разів за сезон необхідно займатися прополкою. Це можна робити як вручну, так і за допомогою спеціальної сільгосптехніки.

Розмноження рослина відбувається шляхом вирощування з насіння (самосєвим) та поділом куща. Завдяки цьому лавандове поле може зростати без посадок до 20 років! Важливо тільки раз у 5-6 років проводити стрижку, що омолоджує, кущів. Максимальний прибуток можна буде отримувати, починаючи з 3-го року.

Бізнес з вирощування лаванди з розсади

Черенки кольорів.

Для 1 Га землі знадобиться 18 000 шт. саджанців при машинній посадці 24 тисячі – за ручної. Сьогодні один саджанець лаванди коштує 1$. Важливо, щоб висота черешка була не менше 10 см. Стебло має трохи виступати над землею. Це означає, що рослина буде менше піддана гниття. Також особливо важливо звернути увагу на сорт рослини та її характеристики найважливішою з яких є відсоток вмісту ефірної олії. Багаторічний сорт лаванди "рання" популярний у середній смузі СНД. Цей сорт має гарну зимостійкість і непогану врожайність. І містить не менше 2% вмісту ефірних олій (це цілком гідний показник).

Примітка. На початковому етапі бізнесу можна спробувати виростити посадковий матеріал самостійно із насіння.

Урожайність лаванди становить 65-70 ц/га сировини. З одного гектара реально отримати 90кг ефірної олії. Оптова ціна за 1 літр ефірної олії лаванди складає 50 євро, а роздрібна – від 80 євро. Налагодити реалізацію ефірної олії лаванди можна через інтернет магазин та дошки оголошень у соціальних мережах. Таким чином урожай з 1-го гектара можна продати за 10 000 $ в роздріб. Варто відзначити, що при реалізації в різницю будуть потрібні спеціальні документи, що підтверджують якість продукту. Оптом активно закуповують виробники парфумерії та косметики. Вони проведуть самостійний аналіз вашої продукції на своїх лабораторіях і не виникне жодних проблем із бюрократією. Щоправда, ціна оптової реалізації значно нижча.

Корисна порада! Через інтернет окрім олії так само можна продавати супутні товари для розширення асортименту. Наприклад, лавандові: квіти, коріння, сіно, насіння, живці та ін. Ці товари купують для виробництва медикаментів, для саун та СПА-салонів, для ресторанів тощо.

Якщо ви збираєтеся висаджувати живці машинним способом, потрібно буде придбати обладнання. Є функціональні та дорогі моделі з насадками для зрошення та/або збирання врожаю. Все обладнання можна не купувати, а орендувати, адже це заощадить чимало коштів на початковому етапі.

Залежно від того, є поряд водойми чи ні, варіюється і вартість поливу. Також потрібно буде витратитися на оренду або закупівлю обладнання для прополювання грядок, видалення бур'янів та безпосередньо збирання врожаю, якщо ви не плануєте робити це вручну.

Шляхи для продажу лавандової олії

Лавандова олія та насіння.

З 1 га землі в середньому збирається близько 5 тонн квітів лаванди. За сезон рослина цвіте двічі, і ви отримуєте такий самий обсяг квітів при зборі вже наприкінці літа. Залежно від витрат на початкову закупівлю обладнання, мінімальної ціни на квітку та обрані сфери збуту, дохід від лаванди може змінюватись від 8 до 10 тис. євро.

Зазвичай олію лаванди реалізують у таких сферах:

 1. Косметична. Ефірне масло застосовується при виготовленні різних кремів, тоніків, олій для волосся, а гідролат, який залишається при отриманні олій з квітів, можна використовувати в чистому вигляді як засіб для догляду за обличчям, волоссям і т. п.
 2. Парфумерна. Переклад: аромат лаванди можна зустріти практично у всіх свіжих жіночих парфумах. Список із ТОП 20-ти дорогих популярних парфумів з верхніми нотами ароматів лавандових кольорів:
 3. Парфуми із запахом лаванди
  1Acca Kappa Blue Lavender
  2Bois 1920 Spigo 1920
  3Chanel Allure Sensuelle
  4Chloe Eau du Lavande
  5Creed Creen Irish Tweed
  6Czech & Speake Oxford & Cambridge
  7Elizabeth Arden Green Tea Lavender
  8Encens et Lavande Serge Lutens
  9Guerlain Aqua Allegoria Lavande
  10Guerlain Jicky
  11L`Occitane en Provence Eau de la Recolte Bleue
  12Penhaligon`s LP No:9
  13Sarah Jessica Parker Covet
  14Serge Lutens Gris Clair.
  15Sonia Rykiel Belle en Rykiel Eau de Toillete
  16Tous Tous L'Eau Eau de Toilett
  17Velours
  18Vera Wang Sheer Veil
  19Wrappings
  20Yardley Englesh Lavander
 4. Медична. Свіжу або сушену лаванду часто купують фармацевтичні компанії для виробництва медичних засобів.
 5. Харчова. Лаванду додають у десерти, чаї. Сушені квіти додають у гарячі страви як приправу та прянощі.

Вирощування лаванди як бізнес-ідея потребує ретельного планування, але дозволяє швидко окупити витрати та отримувати високий прибуток.

Цікавий факт! Вважається, що аромат лаванди захищає від нечистої сили. У Стародавній Русі та інших стародавніх культурах, лавандою прикрашали житло для захисту від нечисті, для заспокоєння і любов. Також з неї робили захисні амулети.

ua ru