Вирощування чорної смородини високоврожайних сортів та догляд

Ринок чорної смородини має постійний дефіцит пропозиції. Річна потреба ягід складає 4 кг на одну особу. Але річні показники виробництва, на жаль, істотно нижчі – 2,5 кг на одну особу. Налагодити ринок збуту чорної смородини досить просто. Багато підприємств готові скуповувати ваші ягоди прямо з поля на умовах самовивезення, зрозуміло, за оптовою ціною. Ви тільки займаєтесь вирощуванням, а за збут продукції можна не переживати. Цього року оптова ціна закупівлі цих ягід становить 2$. Але з кожним роком чорна смородина динамічно дорожчає.

Чорна смородина приносить відчутний прибуток

Як правильно вирощувати чорну смородину?

Фермерське господарство, яке вже існує більше 3-х років, здатне вирощувати ягоди з урожайністю в 8т. з одного гектара. У цьому собівартість одного кілограма вирощеної продукції становить 0,4$ (витрати догляд рослинами з урахуванням оплати за збирання врожаю). Не важко порахувати прибутковість бізнесу з вирощування чорної смородини: (2-0,4) Х 8000 = 12800 $ з одного гектара. Крім цього, у цьому ремеслі не знадобиться великих інвестицій на запуск виробництва. Наприклад, вартість одного саджанця починається від 1$, а з нього виросте кущ, який щороку даватиме по 4кг ягід, тобто по 8$.

Якщо серйозно займатися цим видом діяльності, то за три роки можна побудувати надприбуткове мале підприємство. Важливо вивчити всі плюси мінуси виробництва та всі алгоритми вирощування продукції. Це не так складно, як може здатися на перший погляд. Покроково вивчайте та практикуйте технологію вирощування плодів. Ну а далі про все по порядку.

Переваги у бізнесі з вирощування чорної смородини

Хороший урожай ягід завдяки правильній технології.

Ми вже знаємо, що з одного гектара землі можна отримувати суттєві врожаї найдорожчої сільгосппродукції. Далі розглянемо, які плюси має даний вид діяльності. Привабливість інвестувати в чорну смородину обумовлюється багатьма факторами:


 1. Смородина має лікувальні та дієтичні характеристики плодів.
 2. Смородині, як і багатьом ягодам, характерна скоростиглість.
 3. Зимостійкість – важлива перевага вирощування чорної смородини перед багатьма іншими ягодами.
 4. Ягода з найкращими показниками переносить заморожування. Зберігаються всі смакові та корисні властивості. У порівнянні з іншими ягодами смородину після заморожування не можна відрізнити від свіжої. Даний фактор дозволяє не тільки довго зберігати, а й удвічі збільшити націнку за рахунок продажів у зимовий та весняний період.
 5. Можливість комбайнового збирання врожаю (суттєва економія на витратах для найманих працівників, плюс висока продуктивність).
 6. Можливість механізації всіх процесів догляду за рослинами.
 7. Бізнес не потребує профільних інвестицій. При різних тактичних комбінаціях можна організовувати свою справу навіть із 5 соток землі. Просто складніше у такому випадку доведеться докласти невеликих зусиль для організації збуту продукції за роздрібною ціною (ринки, знайомі, власне виробництво джемів тощо).

Цей список можна ще доповнювати, хоча й тут уже видно очевидні причини для самостійної зайнятості.

Технологія вирощування чорної смородини

Збирання врожаю на смородинових полях.

У технології вирощування чорної смородини слід приділити особливу увагу ґрунту. Підготовка - це, звичайно ж, її добриво та плантаж. Умови догляду за смородиною дуже схожі на догляд за яблунями. Також при вирощуванні смородини як бізнес висаджують смородину в осінній період. Це перевірений спосіб, який забезпечить урожай вже на початку літа. У поодиноких випадках вдаються до висаджування у весняний період. Смородина не потребує додаткового висадження запилювачів. Це культура, яка є самоплідною. Щоправда, для вищих урожаїв рекомендують додаткове запилення. Для цього достатньо виростити кілька різних сортів смородини.

Обов'язково зробіть агрохімічний аналіз ґрунту, де ви збираєтеся вирощувати рослини (вартість послуги близько 40$). Смородина любить ґрунти низької кислотності рН близько 6-6,5. Це її відрізняє від більшості ягід. Кислотність можна регулювати. Але й на середній кислотності будуть урожаї. А піщані та глинисті ґрунти необхідно удобрювати мінеральними добривами. При підвищеній кислотності потрібно рівномірно додати в ґрунт трохи вапна при підготовці. При підготовці ґрунту важливо вносити добрива. Мішок добрив вагою 25кг. обійдеться в 100$.

Вплив доз та способів внесення азотного добрива на зростання рослин чорної смородини:

Таблиця внесення азотного добрива.

Вплив поверхневого та глибокого в борозни внесення добрив на зростання пагонів:

Вплив добрив на показники рослин.

N60 – азотні добрива 60 кг/га.

K60 – калійні добрива 60 кг/га.

При висадженні кущів смородини важливо дотримуватися комфортної відстані між саджанцями. Рекомендується використовувати таку схему посадки: відстань між центрами рядів 2м. та 1,5м. у самих рядах, тобто не менше ніж 2 Х 1,5 метра. Така відстань необхідна досягнення врожаю великих ягід. Чим далі кущі, тим більше на них ягоди. Це перевірено. Також рекомендують висаджувати кущі різних сортів по сусідству для того, щоб створити умови для успішного запилення. Що ж до різних ягідних сортів, то тут виведено таку закономірність: чорна смородина набагато менш стійка до різних факторів навколишнього простору та часу, ніж сорти білої та червоної смородини. При висадженні саджанців неодмінно використовують опору для підв'язування кущів.

Смородина дуже любить вологу, але категорично не любить паводків. Важливо подбати про крапельне поливання. Він найефективніший із усіх видів поливів, але й найдорожчий. Наприклад, полив ЕЛКО №2 із трубопроводом та комплектуючими деталями на один гектар має вартість 700$. Не можна допускати пересушування ґрунту. Регулярно стежте за вологістю ґрунту та отримайте найкращі врожаї.

У догляді за рослинами важливо відзначити особливість структури кореневої системи. У вирощених кущів чорної смородини вона практично горизонтальна. Тому при обробці ґрунту слід бути обережним, враховуючи цей факт, щоб не пошкодити коріння кущів. Кущі для висаджування повинні мати чудово розвинене кореневище. Слабке коріння не дасть урожаю і навіть може загинути. Добриво – теж важлива річ. У цьому плані смородина не надто вимоглива.

Далі перейдемо до правил формування ягідного чагарника. Від цього залежить врожайність куща і вага плода. Це роблять у весняний період. Чим слабша втеча чагарника, тим сильніше його треба вкорочувати. У звичайних випадках втечу вкорочують на 2-3 нирки. Обрізають кущі не лише навесні, а й узимку. Але тут є свої особливості. Дивляться з розвитку смородинового куща. У такому випадку вирізають гілки абсолютно всі, крім 4 - 5 основних (опорних), які вважаються плодоносними. Це сприяє високій врожайності та активному розростанню такого куща. Усі старі пошкоджені гілки потрібно видаляти при обрізанні. Також обрізають гілки, які вже 4 роки поспіль давали плоди, а на помсту залишають однорічні пагони. Хоча обрізання вирощених кущів смородини при її вирощуванні як бізнес не завжди доречне. Вирізають плодючі гілки, починаючи від п'ятого року життя. На шостий рік такі пагони вас нічим не потішать.

Чорна смородина має багатий вибір сортів для вирощування

Великі сорти чорної смородини.

Існують різні сорти для вирощування чорної смородини. Кожні мають свої переваги, залишається лише вибирати найпридатніші для умов вирощування. Для бізнесу використовують сорти раннього терміну дозрівання. Але є варіації на цю тему. Усі індивідуально. Також важливо застосовувати одночасно кілька видів сортів.

З погляду бізнесу це допоможе диверсифікувати прибутки. Сорти, які матимуть різні періоди стиглості та відрізнятимуться за іншими характеристиками, зможуть перестрахувати бізнес у неврожайний період.

З точки зору технології – різними сортами досягається найкращий ефект запилення рослин. Ось перелік сортів, на які слід звернути увагу:


Сорти з високою врожайністю:

 1. Валова - з одного куща можна отримати до 35кг. ягід.
 2. Ядрена – один кущ замінює 12 кущів звичайних сортів (при виборі даного виду враховуйте зміни у схемі посадки).
 3. Скарб – має дуже великі та дуже солодкі плоди у великій кількості.

Великі сорти:

 1. Ізюмна – ягоди досягають ваги до 3.2 грама Солодкий смак, призначення універсальне.
 2. Екзотика – сорт самоплідний (на 54%), має великі ягоди.
 3. Сластен - дуже великі плоди (до 4г), але врожайність 3кг. з куща.
 4. Кентавр – великоплідний (ягоди 18мм), один із ранніх. Ідеально переносить заморожування.
 5. Фараон – за походженням – сортолінійний гібрид. Ягода вагою до 5г. але смакові якості 4 бали.

Сорти стійкі до хвороб та суворих кліматів:

 1. Титанія – не боїться борошняної роси та інших видів плям. Багато плодоносить вже з другого року.
 2. Ілля Муромець – кущ стійкий до ниркових кліщів. Має гілки з потужними стволами сильної сили зростання. Стиглі ягоди не обсипаються.
 3. Василиса Прекрасна – особлива стійкість до антракозу та борошняної роси. Селеченська – 2 – висока стійкість до спеки (до +37) та комах. Не вимагає обробки від грибка, може рости і плодоносити в тіні.
 4. Ювілейна Копаня – так само не боїться спеки. У гронах верхні та нижні ягоди однакових розмірів і одночасно дозрівають. Чудові товарні показники ягід.

Від правильного вибору сортів успіх бізнесу залежить на 30%. Стережіться підробок. Досвідчені садівники примудряються виводити власні сорти, які максимально відповідають необхідним умовам. А щоб розмножувати нові види рослин, можна використати різні способи розмноження нового чагарника. Виділяють такі як живцювання, відведення, поділ куща, щеплення та вирощування з насіння.

Для роздрібного бізнесу, збудованого на вирощуванні смородини, використовують саме великоплідні види однакового розміру ягід. Для збуту продукції переробку, найважливішу роль грає врожайність. Стійкі види до хвороб та змінних кліматичних умов перестрахують ваш бізнес у будь-якому випадку.

Комбайн для збирання врожаю смородинових ягід, як модернізація бізнесу

Комбайн для збирання ягідних плодів.

Після придбання всіх засобів для вирощування чорної смородини перший рік необхідно добре попрацювати, а всі наступні роки присвячуються догляду за рослинами, збиранням урожаїв та одержанням прибутку. Вже третій рік можна отримувати відчутні доходи. Згодом слід подумати про додаткові інвестиції, щоб удосконалити якість бізнесу. Наприклад, можна придбати комбайн для збирання ягідних плодів.

Найбільші витрати як і в будь-якому іншому бізнесі – оплата праці найманим працівникам та/або купувати сільгосптехніку. Доводиться наймати людей на чверть сезону. Наймані працівники працюють повільно і часто їдять продукцію, що продається – це смішно, але факт, який потрібно враховувати. Самому забрати гектар урожаю і вкластися в строки неможливо. Комбайн із збирання врожаю чорної смородини дуже швидко та якісно справляється зі своєю роботою. Комбайн JOVARAS USK - 1, ціна 20 000 $. Це не самохідний комбайн, він агрегатується із трактором. Потрібно наймати трактор. Отримує привід відвалу відбору потужності трактора. Короткі характеристики комбайна:

продуктивність 0.1-0.2 га/година
якість збирання врожаю 97%
забур'яненість менше 4%
управління робочими механізмами гідравлічне
споживана потужність трактора 20 кВт
кількість операторів 2 особи
маса 1650кг
особливості комбайна:
Не ламає гілки.
Високоякісне очищення плодів.
Сам розфасовує зібрані плоди у пластикові ящики по 13кг. у кожний.
Комбайн JOVARAS USK.

Комбайн вміє піднімати гілки, що лежать, і подавати їх до пальців збору ягід робочого валу. А верхні гілки він нагинає і подає до пальців. Процес збору плодів відбувається за рахунок швидкого струшування гілок спеціальними пальцями, після чого зібрані плоди подаються транспортерами в пневматичну очисну систему. Там ягоди очищаються від сміття, сухих сучків, дрібних каменів, часток ґрунту та інших сторонніх домішок. Очищені плоди подаються в бункер, після чого комбайн фасує у пластикові ящики. За раз може розфасувати 80 ящиків по 13 кг плодів у кожну ящик. З такою технікою працювати в даному бізнесі більш комфортно та продуктивно.

Приріст гарантованого доходу та досвіду у смородиновому бізнесі

Чорне агроволокно на ягідному полі.

Ця бізнес-ідея дуже приваблива для середньострокових інвестицій. Добре попрацювавши перший рік, можна створити благополучний високий дохід на ціле життя. При цьому не потребує профільних інвестицій. Якщо ви новачок у садівництві та сільськогосподарський бізнес для вас це великий ризик, можна звернутися за допомогою до спеціальних компаній.

Існують підприємства, які готові надати всі необхідні кошти вашому бізнесу під ключ. Від вас потрібно лише купити у них все необхідне для старту. Саджанці різних сортів, добрива, поливу. Ви заплатите не більше ніж на 20% дорожче, але ви отримуєте гарантію успішності бізнесу на 2 роки. До першого врожаю кампанія сама стежить за процесом вирощування. Вони самі зроблять агрохімічний аналіз ґрунту, самі відрегулюють кислотність ґрунту, підключать та налаштують полив. Одним словом агро-компанія створить вам усі умови для зайняття бізнесом до стиглості перших смородинок із застосуванням сучасних технологій. Наприклад, такими технологіями, як застосування чорного агроволокна, яке дозволяє:

 • зберігати помірну вологість ґрунту;
 • позбавиться від бур'янів;
 • прогрівати ґрунт у зимовий період та отримувати врожаї на 2 місяці раніше від конкурентів.

Ви за цей час отримаєте безкоштовні знання та безцінний досвід у сучасному садівництві. Бажаємо ранніх великих урожаїв.

ua ru