Вирощування кристалів рубіну в домашніх умовах

Для набуття досвіду вирощування кристалів починайте з малого. Ми поділимося технікою вирощування красивих кристалів із усього, що ви можете знайти фактично на власній кухні. Вам взагалі не знадобиться додатковий інвентар, адже все необхідне точно стоїть на полицях. Також розглянемо технологію вирощування штучних рубінів у домашніх умовах!

Ювелірна цінність штучного каміння

Штучний рубін.

Штучне каміння давно завоювало популярність в ювелірних виробах. Адже для ювеліра цінність каменю визначається не лише його дефіцитом у природі. Важливу роль відіграє низка інших характеристик:

  • колір;
  • світлозаломлення;
  • міцність;
  • вага в каратах;
  • розмір і форма граней та ін.

Найдорожчий штучний дорогоцінний камінь Фіаніт (синоніми: даймонсквай, джеваліт, кубик цирконію, шелбі). Його ціна невелика - менше 10 $ за 1 карат (це 0,2 грама). Але слід зазначити, що зі збільшенням каратів ціна зростає експонентно. Наприклад, алмаз у 10 карат коштує в 100 разів дорожче за алмаз 1 карат.

Штучні кристали ювелірного каміння можна виростити в домашніх умовах. Більшість подібних експериментів не потребують спеціальної підготовки, вам не знадобиться облаштовувати хімічну лабораторію і навіть купувати спеціальні реактиви.

Як виростити кристали рубінів синтетично?

Вирощування рубіну.

Вирощування кристалів рубіну може навіть стати варіантом домашнього бізнесу. Адже красиве синтетичне каміння вже сьогодні користується великим попитом серед покупців, тому у разі успішної реалізації проекту можуть принести вам непоганий прибуток. Синтетично вирощене каміння використовується ювелірами, а також має широке застосування в техніці.

Кристали рубіну можна вирощувати за стандартною методикою, підібравши правильні солі. Але це буде не настільки ефективно, як у випадку із сіллю або цукром, при цьому набагато довше за тривалістю є процес зростання. Та й якість буде сумнівною. Адже натуральний рубін за шкалою твердості Моосу поступається лише Алмазу, посідаючи почесне 9-е місце. Звичайно, якщо йдеться про бізнес, у більшості випадків використовують інший спосіб, розроблений понад 100 років тому у Франції.

Вам знадобиться спеціальний апарат, що має назву на ім'я винахідника даного способу, тобто апарат Вернейля. З його допомогою можна вирощувати кристали рубіну, розміром до 20-30 карат лише за кілька годин.

Хоча технологія залишається приблизно такою самою. Сіль двоокису алюмінію з домішкою оксиду хрому поміщають у накопичувач киснево-водневого пальника. Розплавляємо суміш, спостерігаючи, як фактично "на очах" виростає рубін.

Залежно від складу вибраної вами солі ви можете регулювати колір кристалів, отримуючи штучні смарагди, топази та абсолютно прозорі камені.

Робота з апаратом вимагатиме від вас уваги та деякого досвіду, зате надалі ви отримаєте можливість вирощувати кристали, які зачаровують своєю красою, прозорістю та грою кольору. Надалі такі шедеври добре подаються ограновування та шліфування, відповідно, можуть застосовуватися за призначенням.

Слід зазначити, що штучно вирощені кристали не є дорогоцінним камінням, тому навіть якщо ви вирішите зайнятися підприємницькою діяльністю з їх вирощування, це не вимагатиме від вас додаткового ліцензування.

Конструкція апарату нескладна, її можна зробити самостійно. Але на просторах Інтернету вже достатньо умільців, які пропонують креслення оригінальної установки, а також її вдосконалені варіанти.

Набір для вирощування кристалів рубіну в домашніх умовах

Сам принцип технології виробництва рубінів досить простий і схематично зображений нижче на малюнку:

Схема принципу дії апарата Вернейля.
  1. У вирву засипається порошок з домішкою Al2O3 з домішкою Cr2O3.
  2. Нижче подається полум'я киснево-водневого пальника.
  3. Розплавлені частинки порошку утворюють шари зростаючого кристалу «Рубіна».
  4. Підставка, що підтримує кристал, поступово опускається вниз зі швидкістю зростання рубіна.

Розуміючи принцип дії, будь-який пристрій не здається таким складним. Один із зразків креслень апарату Вернейля:

Апарат Вернейля.

За цією технологією можна також вирощувати й інші дорогі штучні камені, такі як «Блакитний Топаз» тощо.

Вирощування кристалів із солі в домашніх умовах

Кристали із солі.

Найпростіший і доступніший експеримент, який ви можете провести – створити красиві сольові кристали. Для цього вам знадобиться кілька предметів:

  1. Звичайна кам'яна сіль.
  2. Вода. Важливо, щоб сама вода містила якнайменше власних солей, а краще дистильована.
  3. Ємність, в якій буде проводитися досвід (пригодиться будь-яка банка, склянка, каструля).

Наливаємо в ємність теплу воду (її температура становить близько 50 ° С). Додаємо у воду кухонну сіль та розмішуємо. Після розчинення додаємо знову. Повторюємо процедуру доти, доки сіль не перестане розчинятися, осідаючи на дно судини. Це говорить про те, що сольовий розчин став насиченим, що нам було потрібно. Важливо, щоб під час приготування розчину температура залишалася постійною, не остигала, так ми зможемо створити більш насичений розчин.

Насичений розчин переливаємо в чисту банку, відокремлюючи від осаду. Вибираємо окремий кристал солі, а потім поміщаємо його в ємність (можна підвісити на нитці). Експеримент виконано. За кілька днів ви зможете побачити, як збільшився у розмірах ваш кристал.

Вирощування кристалів із цукру в домашніх умовах

Кристали з цукру.

Технологія одержання цукрових кристаликів аналогічна попередньому способу. Можна опустити ватний джгут у розчин, тоді цукрові кристали наростатимуть на ньому. Якщо процес зростання кристалів став повільнішим, значить зменшилася концентрація цукру в розчині. Додайте знову цукрового піску, тоді процес відновиться.

На замітку: якщо додати до розчину харчового барвника, то й кристали стануть різнобарвними.

Можна вирощувати цукрові кристалики на паличках. Для цього вам знадобиться:

  • вже готовий цукровий сироп, приготований аналогічно насиченому сольовому розчину;
  • дерев'яні палички;
  • трохи цукрового піску;
  • харчові барвники (якщо хочете різнокольорових льодяників).

Все відбувається дуже просто. Дерев'яну паличку вмочуйте в сиропі і обвалюєте в цукровому піску. Чим більше крупинок прилипне, тим красивішим буде результат. Дайте паличкам як слід висохнути, а потім переходьте просто до другої фази.

Насичений гарячий цукровий сироп виливаємо у склянку, туди ж поміщаємо заготовлену паличку. Якщо ви готуєте різнокольорові кристали, то до гарячого готового сиропу додайте харчовий барвник.

Слідкуйте, щоб паличка не торкалася стінок і дна, інакше результат буде негарним. Можна зафіксувати паличку за допомогою аркуша паперу, надівши його зверху. Папір стане ще й кришкою для ємності, яка не дозволить ніяким стороннім частинкам потрапити у ваш розчин.

Приблизно через тиждень ви отримаєте чудові цукрові льодяники на паличках. Ними можна прикрасити будь-яке чаювання, привівши в повне захоплення не тільки дітей, а й дорослих!

Вирощування кристалів із мідного купоросу в домашніх умовах

Синій кристал із мідного купоросу.

Кристали з мідного купоросу виходять цікавої форми, при цьому мають насичений синій колір. Варто пам'ятати, що мідний купорос є хімічно активною сполукою, тому кристали з нього не слід куштувати на смак, а при роботі з матеріалом потрібно виявляти обережність. З цієї причини в цьому випадку підійде лише дистильована вода. Важливо, щоб вона була хімічно нейтральна. Будьте уважні та обережні при поводженні з мідним купоросом.

При цьому вирощування кристалів із купоросу відбувається фактично за тією ж схемою, що й попередні випадки.

Поміщаючи основний кристал для вирощування в розчин, потрібно простежити, щоб він не торкався стінок посуду. І не забувайте стежити за насиченістю розчину.

Якщо ви помістили свій кристал на дні посудини, то варто дивитися, щоб він не торкався інших кристаликів. У цьому випадку відбудеться їхнє зрощення, а замість одного красивого великого зразка у вас вийде маса невиразної форми.

Корисна порада! Можна самостійно регулювати розмір граней свого кристала. Якщо ви хочете, щоб деякі з них росли повільніше, їх можна змастити жиром або вазеліном. А для збереження небесно-синього красеня можна обробити грані прозорим лаком.

Цікаві факти про дорогоцінні камені!

Існує 3 вагові категорії діамантів:

  1. Дрібний. Маса 0,29 карата
  2. Середній. Маса від 0,3 до 0,99 карата
  3. Великий. Діаманти вагою понад 1 карат.

До популярних аукціонів допускають каміння масою від 6 карат. Камінням з масою понад 25 карат надають власні імена. Наприклад: «Вінстон» діамант (62,05 карат) або «Де Бірс» (234,5 карат) та ін.

ua ru