Вирощування літньої та ремонтантної малини великих сортів

Ягоди малини не потребують реклами вони і так добре продаються в будь-якому вигляді. Тому варто задуматися над бізнес-ідеєю та порахувати скільки приносить вирощування малини в домашніх умовах. Смачні, солодкі, корисні з ніжною м'якоттю та дивовижним ароматом, вони мають масу шанувальників та великий попит.

Скільки приносить малина з одного гектара саджанців?

Малинник.

Сьогодні не так багато людей можуть дозволити собі походи до лісу за ягідкою. Тому садівники, які вирощують малину на продаж, мають постійних клієнтів. Подивимося, наскільки рентабельним малиновий бізнес і скільки потрібно вкласти сил і фінансових коштів.

Для початку короткий огляд концепції проекту. Економічне обґрунтування для інвестування в бізнес-ідею та успіх її реалізації з розрахунком у масштабах земельної ділянки на 1 гектар:


 1. На одному гектарі можна посадити 2-3 тис. кущів. Ціна одного саджанця - 0,6-2 $. На закупівлю посадкового матеріалу в середньому піде 2000 $.
 2. Ціна 1 т органічного добрива (гною) - 16 $. Знадобиться 50 т. Або 800 $.
 3. 1 кущ дасть приблизно 4 кг ягід. Зі всього малинника зберемо 10 тис. кг.
 4. Оптова ціна ягід - 1,4-2 $. Реалізувавши всю малину, ми отримаємо 16 000 $.

Віднімемо витрати на рекламу, транспорт, тару, інструмент. Чистий прибуток - 9 000 $. Це лише за сезон!

Вибираємо малину для вирощування

Зверніть увагу на незвичайні сорти малини, які зроблять бізнес ідею більш ефективною:

Сорт ляшка.

Ляшка – найраніший сорт виведений у Польщі.

Переваги Ляшки:

 1. великі ягоди циліндричної форми до 4см. та вагою 5-10грам;
 2. високі смакові показники (9 з 10-ти балів) з явно вираженим малиновим запахом;
 3. прекрасний товарний вигляд та великий попит сорту на ринку;
 4. висока врожайність (18-20 тонн з гектара);
 5. висота пагонів до 3-х метрів;
 6. відмінна морозостійкість (до -30).

Недоліки: ляшка вимагає підвищеного захисту від грибка.

Сорт Octavia.

Octavia – найпопулярніший сорт у світовій ягідній промисловості.

Переваги Октавії:

 1. ягоди не обсипаються з кущів навіть після сильних злив;
 2. добрі смакові якості транспортабельних ягід (довго не гниють);
 3. високі та міцні стебла сорту Октавія дозволяють вирощувати малину без шпалер;
 4. дуже висока врожайність (до 30 тонн з гектара);
 5. дуже стійка до грибкових заражень;
 6. відмінна морозостійкість (до -30).

Недоліки: у Октавії дуже слабо розмножуються кущі.

Ежемаліна Тайберрі.

Тайберрі – незвичайний гібрид малини з ожиною. Сорт гармонійно поєднав у собі всі переваги ожини. На подив ягоди мають надзвичайно сильний ягідний смак і аромат.

Переваги ємкості Тайберрі:

 1. у сорту дивовижна життєстійкість у спадок від ожини;
 2. абсолютна невибагливість у догляді за рослиною;
 3. висока морозостійкість;
 4. великі темно-червоні ягоди по 12 грам;
 5. неймовірна врожайність (до 12 кг ягід з одного кущ)!

Недоліки:

 • ягодами єжемаліни важко зацікавити великих оптових покупців (основний канал збуту – продовольчий ринок та знайомі);
 • щомалина сильно колюча.

Огляд великоплідних сортів

Для вирощування малини з комерційною метою підійдуть саме великоплідні сорти. Їхні ягоди мають товарний вигляд, масу від 4 до 12 г. З одного куща можна зняти від 4 до 7 кг. При виборі необхідно звертати увагу на такі характеристики, як: зимостійкість, імунітет до захворювань, тип куща.

Коротка характеристика сортів, які отримали визнання у найкращих садівників:

Патриція (не ремонтантна)Великі ягоди від 4 до 12 г з приємною бархатистою поверхнею та дрібними кістянками, дуже солодкі та соковитіСередньорослий (до 1,8 м), напіврозлогий; помірно зимостійкий (до -30 °); щорічно утворює по 5-7 кореневих нащадківЗ 5 липня по 1 серпня4-5 кг з куща або 25 т/гаСтійкий до ботритсу, дідімеллі, антракнозу; сприйнятливий до фітофтора
Таруса (не ремонтантний)Конічні ягоди від 4 до 12 г, блискучі, яскраво-червоні, з нечисленними дрібними кістянками та солодким смаком, добре витримують транспортування.Середньорослий (близько 1,5 м) з потужними пагонами штамбового типу, дає по 4-5 кореневих нащадків; зимостійкість помірна (до -30 °)З 10 липня по 1 серпня3-4 кг з куща або 20 т/гаСтійкий до всіх відомих захворювань та шкідників
Арбат (не ремонтантний)Вага – 4-12 г, подовжена конічна форма, темно-червоний колір, дуже солодка з нечисленним насіннямВід 1,5 до 2 м у висоту, розлогий з потужними пагонами; помірно зимостійкий (до -30 °)З 8 липня по 1 серпня4-5 кг із куща або 20 т/гаСтійкий до захворювань та шкідників
Маросейка (не ремонтантний)Маса – 4-12 г, світло-червоний колір з легким блискучим нальотом, ягоди щільні, добре витримують транспортування.Середньорослий (до 1,5 м), розлогий, з міцними безшипними пагонами; зимостійкість помірна (до -30 °); по ділянці не розповзаєтьсяЗ 8 липня по 1 серпня4-5 кг із куща або 20 т/гаНесприйнятливий до основних хвороб та шкідників
Калашник (ремонтантний)Ягоди від 5 до 10 г, округлі, витягнуті, темно-червоні, солодкі, з нечисленним насіннямПотужні, розлогі, зимостійкі; швидко розповзаються дільницеюКінець серпня – початок жовтня3-4 кг із куща або 18-20 т/гаСтійкий до всіх основних захворювань
Геракл (ремонтантний)Дуже великі ягоди 6-10 г, подовжені, рубінові, з десертним смаком та тривалим зберіганням.Кущі потужні, розлогі, зимостійкі (до -30 °)З першої декади серпня до кінця вересня3-4 кг із куща або 08 т/гаСтійкий до основних хвороб та шкідників; у дощові сезони смак ягід погіршується, щільність зменшується
Джоан Джі (ремонтантний)Великі ягоди 6-10 г, щільні, темно-червоні, із приємним смакомКущі середньорослі, пагони позбавлені шипів, потребують підв'язки; посухостійкі, зимостійкіПерша половина серпня – кінець вересня3-4 кг із куща, 16-19 т/гаВисока посухостійкість, хороший імунітет до основних захворювань
Великі сорти малини.

* Не ремонтантний сорт плодоносить на пагонах другого року. Ремонтантні сорти здатні давати два врожаї на рік: літній – на торішніх пагонах, осінній (до перших заморозків) – на пагонах цього року. Вартість пізнього сорту вища. Щоб другий урожай був багатшим, восени обрізають весь кущ. Наступного року всі пагони будуть однорічними.

** Продуктивність будь-якого сорту реально збільшити в 2 рази, якщо ретельно доглядати і «балувати» кущі органікою.

*** У зонах із суворими морозами пагони потрібно пригинати під сніг.

**** За один термін плодоношення знімають від 4 до 6 урожаїв.

Посадка та догляд за малиною

Посадка малини.

Вирощування та догляд за малиною не потребує особливих знань та зусиль. Малина любить вологу, мульчування та піщаний ґрунт. Оптимальні показники аналізу ґрунту для малини рН 5,8-6,2. За рясне внесення органічних добрив малина дякує великому врожаю.

Правильно садити малину восени. Саджанці слід висаджувати суворо у відношенні до сторін світла (зі сходу на захід або з півночі на південь). Найкращий час посадки – це початок осені.

Ефективна агротехніка з малини:

 1. Малинові кущі зручніше висаджувати в ряди на відстані 70-80 см між рослинами. Міжряддя – 1,5-2 м. Місце має бути сонячним, відкритим.
 2. Для опори через кожні 4 м встановлюють шпалери, на які кріплять дріт на висоті 100-120 см.
 3. Допускається як осіння, так і весняна посадка саджанців. Восени висаджувати рекомендується після 1 жовтня. Добре приживаються саджанці без листя, укорочені приблизно до 70 см.
 4. Для гарного врожаю необхідно своєчасно видаляти поросль навколо основного куща. Її підрізають гострою лопатою на глибину 5-8 см у землю. Регулярне видалення порослі відкриває доступ сонцю, вітру – кущі менше хворіють та ушкоджуються комахами.
 5. Малина вдячно відгукується на внесення органічних добрив. Рекомендована норма – 0,5 т на сотку. Якщо немає гною, можна підгодовувати азотними чи калійними складами. Першого року підгодовують тричі. Перший – до початку розпускання бруньок. Наступні – через кожні два тижні.
 6. Будь-які хімікати для захисту від хвороб та шкідників можна використовувати тільки до початку цвітіння. Але сортова малина, зазвичай, стійка до захворювань. Важливо вчасно видаляти паросток та хворі пагони.

Поливають малинник лише за необхідності, у посушливі роки.

Посадка та догляд за ремонтантною малиною

Догляд за ремонтантною малиною.

Ремонтантні сорти малини плодоносять на дворічних та однорічних пагонах. Вона дає по 2 повноцінні врожаї за один рік, якщо знати, як правильно посадити малину восени.

Посадка ремонтантної малини восени проводиться відповідно до її особливих властивостей. Справа в тому, що ремонтантну малину не можна вирощувати традиційними способами, адже у неї мало пагонів. З цієї причини її легко доглядати, але важко розмножувати. Даний факт слід враховувати під час посадки і залишати достатньо місця між рядами, від 1,5м., а відстань між кущами від 0,7м. До того ж вільний простір дозволяє краще доглядати малину в саду. Посадку краще проводити у вересні або наприкінці серпня.

Не варто забувати про ґрунтове підживлення, яке складається із суміші перегною, суперфосфату та калійного добрива. Дані суміші вже в готовому вигляді та правильних пропорціях можна придбати у спеціальних магазинах. Підживлення слід застосовувати 2 рази на рік: ранньою весною та в період цвітіння.

Якщо немає можливості придбати суміш добрив для підживлення, можна використовувати настій пташиного посліду в пропорції 1:20. На 1м.кв повинно припадати 4 літри такого добрива. Природно, удобрювати малину потрібно після поливу.

Догляд за ремонтантною малиною досить простий і складається з 5-ти простих правил:

 1. Резний полив (особливо після спеки, тому що у малини коротке коріння розташоване близько до поверхні ґрунту).
 2. Усунути бур'яни.
 3. Неглибоке розпушування ґрунту з подальшим мульчуванням (дані операції слід проводити обережно, щоб не пошкодити кореневу систему кущів).
 4. Підживлення 2 рази на рік.
 5. Обрізання старих безплідних пагонів.

У ремонтантної малини викошувати усі пагони не раціонально. Тому навесні потрібно обрізати старі безплідні пагони та слабкі молоді. Обрізання ремонтантної малини восени – не потрібно (за винятком усунення зелених пагонів під час підготовки до зими). Обрізати слід під корінь не залишаючи пнів. Адже у пнях живе малинова моль чи грибок. Також пні є джерелами інших хвороб. При обрізанні потрібно залишати лише сильні молоді пагони. Їх треба обрізати лише на 15-30см. Як показує практика обрізати ремонтантну малину краще навесні. Догляд за ремонтантною малиною восени полягає лише у підготовці до зими на початку жовтня. А саме усунення тоненьких зелених пагонів та листя. Листя слід усувати так, щоб не пошкодити нирки. Для цього потрібно рукавицями провести з втечі знизу нагору.

Тому не варто поспішати, перед тим як доглядати малину після збирання врожаю. Відкладіть обрізку до ранньої весни - це істотно впливає на врожайність за рахунок того, що старі пагони краще постачають коріння поживними речовинами. Плюс до всього не усунуті восени старі пагони затримують сніг і дозволяють малині комфортніше перезимувати під снігом у сильні морози.

Шляхи реалізації та ринки збуту

Малина на ринку.

Малина – ягода ніжна. Довго вона не зберігатиметься. Максимум тиждень при температурі 3-5 ° С. Тому продавати її потрібно швидко, прямо з куща. Де:


 1. На ринках. Роздрібна ціна привабливіша за оптову. А якщо реалізовувати баночками по півлітра – літр, то вийде ще вигідніше. Але краще розглядати ринок як одне із численних місць збуту: багато тут не продаси.
 2. У продуктових магазинах. Домовляєтеся заздалегідь та збуваєте за оптовою ціною.
 3. У ресторанах та дитячих кафе. Тут часто готують різні малинові десерти. Закуповуватимуть вони небагато. Тому можна продавати за якоюсь середньою між оптом і роздрібною ціною.
 4. У фармакологічних фірмах та аптеках. Малина корисна не тільки у свіжому вигляді, а й у сушеному.

Ягідний бізнес – вигідний. Безперечним лідером серед затребуваних ягід є малина. Її активно купують як у свіжому вигляді так і в замороженому або як цукати, варення та ін. Цей продукт має найкращі смакові якості та корисні властивості.

ua ru